Piotra Waglowskiego Strona Domowa  PRAWOLINKIO SOBIEPUBLIKACJEGUESTBOOK

Marcin Hołówka

Prawidłowe zastosowanie stawki VAT-u w przypadku świadczenia usług teleinformacyjnych #1

Rozwiązanie problemu prawidłowego zastosowania stawki VAT-u w przypadku świadczenia usług teleinformacyjnych jest z pewnością jednym z ważniejszych zadań w firmie korzystającej z Internetu w swojej działalności gospodarczej. Nieprawidłowe stosowanie stawek VAT-u może oznaczać kłopoty z organami podatkowymi (niewłaściwa, za niska stawka VAT-u, co oznacza zaległości podatkowe) lub pokonanie przez konkurencję na rynku (za wysoka stawka VAT-u, gdy inne podmioty korzystają z niższych stawek).

Sytuacja pierwsza
Spółka polska przesyła dane do spółki mającej siedzibę w UE. Za powyższą usługę spółka zagraniczna fakturuje spółkę polską.

1.1. Import usług. Wykonanie usługi polegającej na odbiorze danych należy uznać w całości za import usług świadczony przez spółkę zagraniczną.

Definicja importu usług uznaje, że jest to usługa świadczona na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, za którą należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą. Przyjmując, że spółka zagraniczna odbiera dane jeszcze na terytorium Polski oraz otrzymuje za powyższą usługę wynagrodzenie od spółki polskiej uznać należy, że spełniona jest definicja importu usług (art. 4 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

Otrzymanie faktury od spółki zagranicznej, nie zarejestrowanej jako polski płatnik VAT-owski, dokumentującej import usług oznacza, dla spółki polskiej, że ten podmiot uznawany jest za podatnika w związku z statusem bycia usługobiorcą usług pochodzących z importu (art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

Zgodnie z art. 15 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą do naliczenia podatku jest kwota jaką ma zapłacić spółka polska spółce zagranicznej. Obowiązek podatkowy, w imporcie usług powstaje w dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi z tytułu importu usług (par. 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia grudnia 1999 roku). Oznacza to, iż do kwoty określonej na fakturze wystawionej przez spółkę zagraniczną spółka polska doliczy należny podatek od towarów i usług. Kwota należnego podatku od towarów i usług staje się, w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu tych usług, kwotą podatku naliczonego, obniżającego wysokość podatku należnego (art. 19 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług).

Uznanie, że usługa, polegająca na przetwarzaniu danych i dostarczaniu informacji, jest wykonywana przez spółkę zagraniczną na terenie Polski uznać należy za rozwiązanie najmniej ryzykowne w świetle przepisów podatku od towarów i usług.

1.2. Nieobjęcie usługi podatkiem od towarów i usług. Wykonanie usługi polegającej na przesyle danych można byłoby uznać za usługę wykonaną poza granicami Polski, przez podmiot nie mający siedziby w Polsce (spółkę zagraniczną).

W związku z powyższym, na podstawie art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług , który to przepis ustanawia zasadę terytorialności opodatkowania tym podatkiem (czynności wykonane na terytorium Polski) należy uznać, że wynagrodzenie wypłacane spółce zagranicznej nie powinno podlegać pod polskie przepisy podatku od towarów i usług. Jednakże uznanie, że usługa świadczona przez podmiot polski jest wykonywana poza granicami kraju, gdy identyczna, "symetryczna" usługa wykonywana przez podmiot polski i zgodnie z analizą podatkową przedstawioną poniżej będzie uznawana za eksport usług może prowadzić do wniosku, że wybór drugiego scenariusza jest nieprawidłowy.

1.3. Częściowe opodatkowanie oraz częściowe nieobjęcie vat-em usługi. Jeżeli możliwe byłoby wyodrębnienie miejsca wykonywania usługi przez podmiot zagraniczny w ten sposób, że istniałaby dokumentacja, że część usługi jest wykonywana przez podmiot zagraniczny na terytorium Polski a część usługi poza Polską.

Konsekwencje podatkowe, przy przyjęciu założenia, że możliwy jest podział wykonywania usługi na usługę wykonaną na terytorium Polski i usługę poza terytorium Polski będą następujące: usługa wykonywana na terytorium Polski będzie uznawana za import usług, natomiast usługa wykonana poza terytorium Polski nie będzie objęta polskim podatkiem od towarów i usług.

Marcin Hołówka
Doradca podatkowy, ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim w 1995 r., pracował w "Deloitte & Touche" w latach 1995 - 1998; w Kancelarii Beata Gessel & Wspólnicy od 1998 - 2001 roku; obecnie w Linklaters & Alliance. W 1997 roku zdał egzamin na doradcę podatkowego jako jeden z pierwszych w Polsce. Specjalizuje się w podatkach: dochodowych od osób fizycznych i prawnych, od towarów i usług oraz w opłacie skarbowej, a także w rachunkowości oraz audycie prawno-podatkowym. Doświadczony w prowadzeniu postępowań przed organami podatkowymi oraz przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Posiada duże doświadczenie oraz kreatywne podejście w sprawach związanych z zarządzaniem podatkami, pozwalającymi na optymalizację zobowiązań podatkowych. Posługuje się biegle językiem angielskim. Prowadzi stronę internetową pod adresem: www.holowka.com.pl


(c) 1997-2005 Copyright by Piotr Waglowski
Strona powstala w styczniu 1997 roku.